Једно од главних питања при куповини некретнина је питање пореза на имовину. Па колико и када ће купац у Црној Гори морати да плати?
1. ЈЕДНОКРАТНИ ПОРЕЗ НА СТИЦАЊЕ НЕПОКРЕТНОСТИ
Након куповине некретнине, купац мора платити порез од 3% од вредности некретнине. У исто време, ако сте купили стан од инвеститора (инвеститора, „инвеститора“), онда се не плаћа порез. Али од 1. јанвара 2023. долази до промена у обрачуну пореза на куповину некретнина! Оне ће утицати на оне који су купили некретнине у вредности од 150.000 евра или више. Дакле, ако је купопродајна цена 150.000 или више, онда се од вас тражи да платите фиксни износ од 4.500 евра, плус 5% износа изнад назначеног прага. На пример, ако ваш стан кошта 200.000 евра, онда треба да платите 4.500 евра и 5% од 50.000.Ако кућа или стан кошта више од 500.000, онда ће купац платити 22.000 евра плус 6% на разлику у цени. Односно, ако имовина кошта 600.000, онда треба платити 22.000 евра и 6% од 100.000.
Како се обрачунава порез?
Порез на куповину непокретности обрачунава пореска управа. Службеник ће вам дати образац који треба да попуните. Ако још увек нисте добили „матични број“ (ЈМБР), јединствени број (аналог руског ТИН-а), онда вам га прво морате доделити. Овај број је важно навести у налогу за плаћање приликом плаћања пореза.
Инспектор даје мишљење о тржишној вредности вашег дома. Одређени параметри се узимају у обзир, као и цена у уговору. Ако се запосленом чини да је цена у уговору прениска, онда ће вам порез бити обрачунат на основу закључка проценитеља о тржишној вредности.
Када морате да платите порез?
Порески органи раде паралелно и независно од катастра. По правилу, купац добија пореско решење пре него што се право на њега пренесе. Порез се мора платити у року од 15 дана од дана пријема решења пореске управе. У случају кашњења у плаћању пореза могу се применити казне.
Порез на стицање имовине се не плаћа ако:
· Имовина се поклања наследницима прве фазе или супружнику;
· Приликом поделе заједничке имовине у случају разводног поступка;
· Непокретност се улаже као основни капитал црногорског правног лица или као повећање основног капитала;
· Непокретност се преноси у случају спајања, припајања и издвајања правног лица;
Према Закону о насљеђивању, странци су у питањима насљеђивања једнаки у правима са држављанима Црне Горе. Наследници прве фазе су супружник и деца. Наслеђе међу наследницима прве фазе дели се у једнаким деловима. Наследници другог реда су родитељи, сестре и браћа.
2. ГОДИШЊИ ПОРЕЗ НА ОДРЖАВАЊЕ ИМОВИНЕ
Опорезиве некретнине обухватају: земљиште, куће, грађевинске објекте (пословне, стамбене и друге); појединачни делови стамбене зграде (станови, пословни простори, гараже или паркинг места и сл.).
Порески обвезник је правно или физичко лице које поседује непокретност на дан 1. јануара године за коју се порез обрачунава.
Годишњи порез на имовину утврђен Законом о непокретностима износи 0,1%-1% тржишне вредности имовине.
Свака општина може одредити вишу пореску стопу од оне утврђене законом. Тако се порез може повећати за 25% - 150% првобитне стопе. Приликом утврђивања пореске стопе узимају се у обзир бројни показатељи, укључујући удаљеност од мора, годину изградње, стање, величину, врсту објекта и тако даље.
Пореска стопа за нелегалне објекте већа него за легализоване!
Пореске олакшице су доступне за стамбене објекте који служе као главно место становања. Олакшице за главног обвезника од 20% и за сваког члана домаћинства од 10% (овај рабат може износити до 50% утврђене пореске обавезе).
3. ТУРИСТИЧКА ТАКСА
Туристичка такса (српски: туристичка такса - боравишна такса) се наплаћује годишње заједно са годишњом порезом на имовину. Наплаћује се на све некретнине на приморју, без обзира на држављанство власника. Страни држављани са пребивалиштем или држављани Црне Горе могу бити ослобођени плаћања боравишне таксе ако докажу да је то једино стамбено или стално мјесто боравка (ако постоји друга непокретност).
Нерезиденти плаћају већи порез на имовину од резидената! Пореске стопе за странце се изједначавају са порезима за Црногорце по добијању сталног боравка.
4. ПОРЕЗ НА ЗАКУП
Дугорочни најам
Приликом изнајмљивања некретнине на дужи период, на пример, на годину дана, власник мора да плати порез на доходак од 15% (порез промењен од 2022. године). Порез се плаћа до 31. марта за претходну годину. Да бисте платили порез, морате поднети пореску пријаву пореској управи на локацији имовине.
Краткорочни најам
Издавање непокретности за краткорочни закуп, на дан, захтева обавезно издавање одговарајуће дозволе. Овај поступак се назива категоризација објеката. Поступак издавања, као и рок важења Дозволе зависи од врсте објекта.
Код краткорочног закупа, власник некретнине плаћа импутирани порез на доходак, који обрачунава порески орган у зависности од категорије објекта, броја места за смештај и других показатеља.