Пронађите свој дом у Црној Гори одмах

Више од 2400 актуелних понуда

image

„Нелегализоване“ некретнине у Црној Гори

Појам „нелегалних“ или „нелегалних“ непокретности

У црногорском документу о власништву над непокретностима (лист непокретности) налази се напомена: нема дозволе, односно „нема грађевинске дозволе“. Ако сте видели такву фразу, онда имате документ за „илегалне“ или „илегалне“ некретнине. Десетине хиљада објеката у Црној Гори немају грађевинске дозволе, али су истовремено и предмет промета на тржишту – продају се, купују, насљеђују и користе деценијама.

Позадина: одакле нелегалне куће у Црној Гори

1991. године почео је распад Југославије. Током наредних 15 година на овој територији се појавило седам независних држава.

Локалне власти нису имале времена да израде нове пројекте за развој територија. У неким регионима ДУП-ови (Детаљни урбанистички планови) нису израђени 20-30 година. То је значило да власници нису имали шансе да добију званичну грађевинску дозволу.

Саградивши кућу, власник ју је регистровао код катастарске и пореске службе. Држава је прихватила ову зграду и издала сертификат о власништву (лист нетачности) са ознаком „Нема граџевинске дозвољено“. Након тога, објекат је укључен у промет на тржишту некретнина. Са њим је било могуће извршити било какве операције - продати, дати, изнајмити.

То се догодило не само са приватним власницима који су градили куће за лични боравак, већ и са програмерима. Због тога су хиљаде станова у високим зградама изашле на тржиште без дозвола.

Почетак легализације

Прије неколико година, црногорске власти су се коначно позабавиле катастарским питањима.

Рушење приватне имовине није могуће осим ако се имовина не налази у заштићеном подручју. Нису власници криви што у прелазном периоду државне институције нису биле спремне да прате градњу. Стога су 2016. године црногорске власти покренуле процес масовне легализације непокретности. Скупштина је усвојила Закон о регулисању неформалних објеката који је омогућио да се сва сквотерска грађевина извуче из сенке. За легализацију потребно је да поднесете пријаву, прикупите мали пакет докумената и платите таксу за прикључење на градске комуникације (комуналије).

Рок је био 15.07.2018. Али није успео да испоштује рок. У октобру 2019. године власти су пријавиле да су примиле 51.000 захтева, од којих је око 30.000 обрађено.

Одлучено је да легализација пређе на неодређено време, али само за објекте који су се појавили пре 2018. године и означени на ортофотомапама, који су направљени управо у овом прелазном периоду. Тако куће изграђене после рока неће бити легализоване.

Некретнине без грађевинске дозволе и даље су норма на црногорском тржишту, таквих станова још има много. Не треба да се плашите куповине таквих станова и кућа, али морате пажљиво проверити документе.

Препоруке

Шта ако размишљате о куповини куће или стана без грађевинске дозволе? Ево наших савета:

1) Сазнајте да ли је власник имовине доставио документе за легализацију и да ли их је прихватила „општина“. Ако су документи за легализацију достављени и власник потврди присуство Елабората, само треба да сачекате да катастарска служба започне процес легализације у вашем крају.

2) Будите спремни да платите такозвану "комуналку", таксу за прикључење на градске комуникације. У просеку, накнада на обали је 70–150 евра по м2 некретнине. Једнократном уплатом износ се умањује за око 40%, а можете уговорити и рате на било који период до 10 година.

3) Контактирајте нашег специјалисте како бисте сазнали све детаље: да ли су испоштовани Технички услови приликом изградње објекта, на пример, да ли су изграђени додатни спратови, или да зграда није претерала на туђем терену.

Фазе легализације

• Применом

• Потврда подношења пријаве

• Анализа стабилности и сигурности објекта

• Одлука о легализацији

• Стандардни пакет докумената за легализацију куће до 500 кв. м

•    Изјава. Може га поднети сам власник или његов заступник.

• Потврда о власништву - такозвани лист нетачности, извод из државног регистра.

• Снимак стања објекта (елаборат), оверен од лиценциране геодетске организације (три примерка), копија катастарског плана или извод из катастарског плана.

• Сертификат о сеизмичкој сигурности – Ово такође припрема лиценцирани професионалац као што је архитекта.

• Архитектонски пројекат (три примерка) од стране лиценциране компаније. Поред основних карактеристика објекта, садржи цртеже темеља, попречних пресека и фасада, опис инжењерских решења и комуникација. За објекте који се користе као главна резиденција није потребно подносити архитектонски пројекат.

image

Боравишна дозвола у Црној Гори: начини добијања и цена

Боравишна дозвола (привремени боравак или боравак) је службени документ (пластична картица) који се издаје странцу као потврда боравишне дозволе у ​​земљи, обично на 1 годину.

Главни начини за добијање боравишне дозволе у ​​Црној Гори:

  1. Радни однос по уговору у Црној Гори.
  2. Отварање предузећа је предузетничка активност, пословање у земљи.
  3. Породично окупљање.
  4. Брак са држављанином/држављанином Црне Горе.
  5. Поседовање сопствене јахте или некретнине у земљи.
  6. Стручна обука или образовање (школа или универзитет).
  7. Добијање статуса „дигиталног номада”.

Главни услови за добијање боравишне дозволе:

  • старост подносиоца захтева мора бити најмање 18 година (није неопходно за боравишну дозволу ради спајања породице);
  • потребно је обезбедити пасош са важећим роком важења (најмање три месеца више од периода на који се одобрава боравишна дозвола);
  • неопходан је доказ о средствима за живот (извод са локалног банковног рачуна или потврда послодавца) и место становања (нотарски оверен уговор о закупу или документ о власништву непокретности).
  • грађани који већ имају боравишну дозволу или пребивалиште у Црној Гори могу превести чланове своје породице (супружника/супружника, малољетну дјецу) у земљу и издати им боравишну дозволу са назнаком главног разлога пресељења – спајање породице.

Предности добијања боравишне дозволе у ​​Црној Гори у односу на статус туристе:

  • Обичним туристима је изузетно тешко отворити рачун у банци. Страни држављанин са дозволом боравка може отворити рачун.
  • Имајући боравишну дозволу, можете купити аутомобил и регистровати га на своје име.
  • Пословна боравишна дозвола омогућава бесплатно лечење и лекарски преглед (укључујући и чланове породице, под условом да добију боравишну дозволу ради спајања породице).
  • Деца са боравишном дозволом имају право да похађају општински вртић и школу.
  • Нема потребе да се ради „визаран“, односно да се сваких 30 дана путује ван земље.

Размотрите 2 главна начина за добијање боравишне дозволе детаљније.

БОРАВИШНА ДОЗВОЛА КОД ВЛАСНИШТВА НЕКРЕТНИНЕ

Ако посједујете кућу или стан (посједујете најмање ½ непокретности у Црној Гори, осим парцела), имате право да добијете боравишну дозволу (боравка). Документ се издаје на 1 годину и може се продужавати неограничен број пута док је објекат у власништву. Након добијања пластичне картице, власник куће има право да изда "боравку" за чланове уже породице (деца млађа од 16 година и супружник).

Документи потребни за добијање боравишне дозволе за некретнине:

  1. Страни пасош или лична карта са роком важења најмање 3 месеца након жељеног датума пријема боравка. Односно, ако желите да добијете боравишну дозволу на годину дана, ваш пасош мора да важи најмање 15 месеци у време подношења докумената.
  2. Документ о власништву над непокретношћу („лист недоречености“).
  3. Здравствено осигурање на период од 30 дана или копија „здравствене књижице“ (Црногорско државно здравствено осигурање).
  4. Потврда о доступности износа од најмање 3.650 евра по особи на рачуну у црногорској банци (у неким регионима од 2022. овај износ износи најмање 5.400 евра по особи).
  5. За почетно подношење докумената овим методом: увјерење о неосуђиваности (са судским преводом на црногорски) не старије од 6 мјесеци (препоручено не старије од 3 мјесеца у тренутку подношења докумената).
  6. Потврда о уплати боравишне таксе („пријава туриста“).
  7. Потврде о уплати таксе (47 евра).

ДОЗВОЛА БОРАВКА ПРИЛИКОМ ОТВАРАЊА ПРЕДУЗЕЋА

Право на боравишну дозволу имају странци који у Црној Гори раде у својој фирми или послују као индивидуални предузетник (ИП). Минимални одобрени капитал је само 1 евро. Уобичајени облик власништва је Д.О.О., аналог нашег ДОО.

Предузеће може бити регистровано на име подносиоца захтева за издавање боравишне дозволе, али подносилац захтева мора бити и директор компаније. Управо оснивач Д.О.О. Црна Гора неће добити боравишну дозволу.

Предузетник је у обавези да плаћа порез и подноси рачуноводствене и пореске извештаје, чак и нулте.

Главни документи потребни за добијање боравишне дозволе приликом отварања компаније:

  1. Страни пасош или лична карта са роком важења најмање 3 месеца након жељеног датума пријема боравка. Односно, ако желите да добијете боравишну дозволу на годину дана, ваш пасош мора да важи најмање 15 месеци у тренутку подношења докумената (са судским преводом на црногорски).
  2. Здравствено осигурање на период од најмање 30 дана на дан подношења.
  3. Потврда послодавца о запослењу са назнаком плате или расположивости средстава у износу од најмање 3.650 евра на рачуну у црногорској банци (у неким регионима од 2022. године овај износ износи најмање 5.400 евра по особи).
  4. Потврда о отварању компаније (Д.О.О.), односно извод из “ЦРПС” (важи 30 дана).
  5. Потврда о стеченом образовању – оригинал дипломе о факултету или школској свједоџби, укључујући прилог о оцјенама (са судским преводом на црногорски).
  6. Нострификација школског сведочанства или дипломе о образовању.
  7. Увјерење о неосуђиваности (са судским преводом на црногорски), не старије од 6 мјесеци (препоручено не старије од 3 мјесеца у вријеме подношења докумената).
  8. Документ којим се потврђује присуство пребивалишта у Црној Гори (нотарски овјерени уговор о дугорочном закупу и „лист несигурности“ или само „лист несигурности“ ако посједујете некретнину).
  9. Љекарско увјерење које потврђује задовољавајуће здравствено стање подносиоца захтјева („доказ урачунљивости“).
  10. Потврда о уплати боравишне таксе („пријава туриста”).
  11. Потврда о уплати таксе (67 евра).

 
Наши стручњаци ће вам увек помоћи у добијању боравишне дозволе било које врсте


Цена услуга*:
1. ДОЗВОЛА БОРАВКА ПРИЛИКОМ ОТВАРАЊА ПРЕДУЗЕЋА
Отварање Д.О.О. – 200 €
Свеобухватна услуга: отварање Д.О.О. + Боравишна дозвола за 1 особу са сертификатом нострификације – 700 €
Свеобухватна услуга: Отварање Д.О.О. + Боравишна дозвола за 1 особу са нострификацијом дипломе – 800 €
Боравишна дозвола за чланове породице за спајање породице за 1 особу – 200 €
Комплетан пакет: боравишна дозвола за породицу од 4 особе (отац, мајка, 2 деце) са сертификатом нострификације – 1300 €
Комплетан пакет: боравишна дозвола за породицу од 4 особе (отац, мајка, 2 деце) са нострификацијом дипломе – 1400 €

2. БОРАВИШНА ДОЗВОЛА КОД ПОСЛОВАЊА НЕКРЕТНИНЕ
Свеобухватна услуга - од 250 € (у зависности од локације)
 
*Ове услуге обухватају припрему пакета докумената и достављање потребним органима, плаћање државних такси, подршку подносиоцу захтева за подношење докумената МУП-у
**Ове услуге НЕ обухватају отварање рачуна за правно лице, физичког предузетника, регистрацију туриста, нотарски уговор о закупу станова (потврда места становања)

image

Порези на непокретности у Црној Гори: врсте, обрачун, услови

Једно од главних питања при куповини некретнина је питање пореза на имовину. Па колико и када ће купац у Црној Гори морати да плати?

1. ЈЕДНОКРАТНИ ПОРЕЗ НА СТИЦАЊЕ НЕПОКРЕТНОСТИ
Након куповине некретнине, купац мора платити порез од 3% од вредности некретнине. У исто време, ако сте купили стан од инвеститора (инвеститора, „инвеститора“), онда се не плаћа порез.  Али од 1. јанвара 2023. долази до промена у обрачуну пореза на куповину некретнина! Оне ће утицати на оне који су купили некретнине у вредности од 150.000 евра или више. Дакле, ако је купопродајна цена 150.000 или више, онда се од вас тражи да платите фиксни износ од 4.500 евра, плус 5% износа изнад назначеног прага. На пример, ако ваш стан кошта 200.000 евра, онда треба да платите 4.500 евра и 5% од 50.000.Ако кућа или стан кошта више од 500.000, онда ће купац платити 22.000 евра плус 6% на разлику у цени. Односно, ако имовина кошта 600.000, онда треба платити 22.000 евра и 6% од 100.000.

Како се обрачунава порез?

Порез на куповину непокретности обрачунава пореска управа. Службеник ће вам дати образац који треба да попуните. Ако још увек нисте добили „матични број“ (ЈМБР), јединствени број (аналог руског ТИН-а), онда вам га прво морате доделити. Овај број је важно навести у налогу за плаћање приликом плаћања пореза.

Инспектор даје мишљење о тржишној вредности вашег дома. Одређени параметри се узимају у обзир, као и цена у уговору. Ако се запосленом чини да је цена у уговору прениска, онда ће вам порез бити обрачунат на основу закључка проценитеља о тржишној вредности.

Када морате да платите порез?

Порески органи раде паралелно и независно од катастра. По правилу, купац добија пореско решење пре него што се право на њега пренесе. Порез се мора платити у року од 15 дана од дана пријема решења пореске управе. У случају кашњења у плаћању пореза могу се применити казне.

Порез на стицање имовине се не плаћа ако:                                                                                                                                                                                                                     

· Имовина се поклања наследницима прве фазе или супружнику;

· Приликом поделе заједничке имовине у случају разводног поступка;

· Непокретност се улаже као основни капитал црногорског правног лица или као повећање основног капитала;

· Непокретност се преноси у случају спајања, припајања и издвајања правног лица;

Према Закону о насљеђивању, странци су у питањима насљеђивања једнаки у правима са држављанима Црне Горе. Наследници прве фазе су супружник и деца. Наслеђе међу наследницима прве фазе дели се у једнаким деловима. Наследници другог реда су родитељи, сестре и браћа.

2. ГОДИШЊИ ПОРЕЗ НА ОДРЖАВАЊЕ ИМОВИНЕ

Опорезиве некретнине обухватају: земљиште, куће, грађевинске објекте (пословне, стамбене и друге); појединачни делови стамбене зграде (станови, пословни простори, гараже или паркинг места и сл.).

Порески обвезник је правно или физичко лице које поседује непокретност на дан 1. јануара године за коју се порез обрачунава.

Годишњи порез на имовину утврђен Законом о непокретностима износи 0,1%-1% тржишне вредности имовине.

Свака општина може одредити вишу пореску стопу од оне утврђене законом. Тако се порез може повећати за 25% - 150% првобитне стопе. Приликом утврђивања пореске стопе узимају се у обзир бројни показатељи, укључујући удаљеност од мора, годину изградње, стање, величину, врсту објекта и тако даље.

Пореска стопа за нелегалне објекте већа него за легализоване!

Пореске олакшице су доступне за стамбене објекте који служе као главно место становања. Олакшице за главног обвезника од 20% и за сваког члана домаћинства од 10% (овај рабат може износити до 50% утврђене пореске обавезе).

3. ТУРИСТИЧКА ТАКСА
Туристичка такса (српски: туристичка такса - боравишна такса) се наплаћује годишње заједно са годишњом порезом на имовину. Наплаћује се на све некретнине на приморју, без обзира на држављанство власника. Страни држављани са пребивалиштем или држављани Црне Горе могу бити ослобођени плаћања боравишне таксе ако докажу да је то једино стамбено или стално мјесто боравка (ако постоји друга непокретност).

Нерезиденти плаћају већи порез на имовину од резидената! Пореске стопе за странце се изједначавају са порезима за Црногорце по добијању сталног боравка.

4. ПОРЕЗ НА ЗАКУП

Дугорочни најам

Приликом изнајмљивања некретнине на дужи период, на пример, на годину дана, власник мора да плати порез на доходак од 15% (порез промењен од 2022. године). Порез се плаћа до 31. марта за претходну годину. Да бисте платили порез, морате поднети пореску пријаву пореској управи на локацији имовине.

Краткорочни најам

Издавање непокретности за краткорочни закуп, на дан, захтева обавезно издавање одговарајуће дозволе. Овај поступак се назива категоризација објеката. Поступак издавања, као и рок важења Дозволе зависи од врсте објекта.

Код краткорочног закупа, власник некретнине плаћа импутирани порез на доходак, који обрачунава порески орган у зависности од категорије објекта, броја места за смештај и других показатеља.